Polikistik Over Sendromu Nedir ? Polikistik Over Teşhisi

gamze

Mekanın Sahibi
Yönetici
Merhaba hanımlar, polikistik over sendromu bayanların adet döneminin başlamasından itibaren gözlemlenebilir. Birçok blog ve forum'da polikistik over sendromunun yaşı 30 yaş üstünde görülür şeklinde yazılsa da aslında gerçek bu değildir.

Polikistik Over Sendromu Nedir ?

Polikistik over sendromu en kısa ve öz olarak yumurtalıklarda çok sayıda ve iyi huylu küçük küçük kistin oluşumu şeklinde tanımlanabilir. Polikistik over sendromunun kadınlarda görülme olasılığı en yüksek hastalıklardan biridir. Aynı zamanda birçok hastalığın tetikleyicisidir. Ancak polikistik over sendromu tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tabii ki iyi doktorların elinde.

Polikistik Over Belirtileri Nedir ?

Çok sayıda ve küçük kistlerin yumurtalıklarda bulunması, tahmin edildiği gibi kadınlarda yumurtlama bozuklukları ve adet düzensizliğinin başını çeker. Polikistik over sendromunun en belirgin hali adet düzensizliğidir. Adet gören her yaşta kadında bulunabilir. Erken yaşlarda tedaviye daha olumlu cevap vermektedir.

Belirgin özelliklerini sıralayacak olursak;

  • Adet düzensizliği
  • Tüylenme
  • Kilo artışı
  • Çocuk sahibi olamama
Polikistik over sendromu kadınlarda genelde kilo problemi gözlenmektedir. Hormon bozukluğu olduğu için vücudun yüz ve göbek bölgesinde istenmeyen kıllanmaya neden olur. Yukarıda sıraladığım belirtilerden en az 2'si mevcutsa kesinlikle tedaviye başlayın

Polikistik Over Sendromu Tedavi Edilebilir Mi ?

Erken yaşlarda tespit edilen Polikistik over sendromu yani halk arasında PKOS daha çabuk tedavi edilebilmektedir. Polikistik over sendromu tedavi yöntemi oldukça farklıdır. Hormonal bozukluk olduğu için, her kadının hormon durumuna göre ayrı tedavi yöntemi uygulanabilir.

Polikistik Over Sendromu Kadınlar Hamile Kalabilir Mi ? PKOS'lu Hamile Kalabilir Mi ?

Sendromun belirtileri arasında çocuk sahibi olamama bulunmaktadır. Yumurtlayamama, yumurtlama bozukluğu gibi hastalıkları tetiklediği için PKOS, kadınların hamile kalmasını engeller. Ancak tedavi edildiğinde hamile kalma şansları normal sağlıklı bir bayanla aynı düzeydedir.

Kısırlık sorununun başını çeken PKOS, en kolay tedavi edilebilen kısırlık türüdür. Pkoslu kadınların çoğu tedavi ile hamile kalabilmektedir. Hormon ilaçları verildiği için çoğul gebelik (ikiz ya da fazlası) en çok PKOS'lu hastalarda görülmektedir.
 
Üst