gamze

Mekanın Sahibi
Yönetici
Ovülasyon Günü Nedir?

Hamile kalmak için en uygun gün olarak tanımlayabiliriz. Kadınların hamile kalma olasılığının en yüksek olduğu ve yumurtanın çatladığı dönemdir.

Ovülasyon Gününü Neden Takip Etmeliyim ?

Ovülasyon gününü hesaplamanız hamile kalmak isteyen ya da hamile kalmak istemeyen bayanların yararına olacaktır. Cinsel sağlığa önem veren, bebek sahibi olmak isteyen ya da gebe kalmakta zorlanan kadınların kesinlikle hesaplaması gereken gündür. Aynı zamanda cinsel ilişki sonrası hamile kalmak istemeyen bayanlarda yumurtlama günlerini hesaplayarak gebe kalmalarını engelleyebilirler.

Ovülasyon Günü Hesaplama ? Ovülasyon Günü Nasıl Hesaplanır ?

Yumurtlama gününü hesaplamak isteyen bayanların kendilerine bir çizelge oluşturması gerekmektedir. Çünkü yumurtlama günü her adet dönemi sonrasında değişiklik göstermektedir.

Yumurtlama dönemi hesaplamak için, kaç günde bir adet oluyorsanız bu sayıyı 14 ‘ten çıkartmalısınız. Örneğin 28-14 =14, 35-14=21 veya 25-14=11 gibi. Yani bu demektir ki, bir sonraki adet kanamanızın 14., 21. ya da 11. günlerinde yumurtlamanız gerçekleşiyor demektir.

Ovülasyon Hesaplama Formülü Her Kadında İşe Yarar Mı ?

Tüm doktorlar tarafından adet gününüzden 14 çıkartılarak hesaplama yapılsa da her bayanda maalesef tutmuyor. Çünkü bazı bayanlarda 16. ya da 12. gün olabiliyor. Eğer bu formül işinize yaramadı ise bunun takibini yaptırmanızda fayda var.
 
Üst